Pompeje: nowe odkrycia

Pompeje są dzisiaj źródłem wielu inspiracji. Dla zajmujących się prawem rzymskim ważne są także starożytne wykopaliska, prowadzone od 270 lat, które pozwalają lepiej zrozumieć życie ówczesnego społeczeństwa, uchwytując je niemal jak na zdjęciu – w jednym momencie.

Najnowsze odkrycia jak w soczewce skupiają trzy sfery dotknięte skutkami katastrofy: życie ludzkie, dobytek i posiadłości.

W głównych termach miasta odkryto szkielet dziecka, które najprawdopodobniej starało się tam schronić przed wybuchem Wezuwiusza.

Natomiast w podmiejskiej willi w Civita Giuliana odkryto szkielet konia wyścigowego, który najprawdopodobniej należał do szlachetnej rasy i stanowił dowód bogactwa jego właścicieli.

Wreszcie w dotychczas zapomnianej strefie V starożytnych Pompejów, niedaleko via Nola, odkryte zostały pięknie zdobione dwukondygnacyjne budynki z trzema dużymi balkonami. Na nich zaś znaleziono amfory po winie odwrócone do góry dnem: prawdopodobnie zostały pozostawione tam do wyschnięcia na słońcu.

Więcej na stronach:

http://www.foxnews.com/science/2018/05/14/extraordinary-pompeii-discovery-racehorse-remains-found-among-ancient-citys-ruins.html

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/04/25/skeleton-child-trying-shelter-vesuvius-eruption-uncovered-pompeii/

https://www.inquisitr.com/4839337/archaeologists-make-the-exciting-discovery-of-buildings-gardens-and-art-in-new-quarter-of-pompeii/

 

pompeje.jpg

fot. Grzegorz Blicharz ©