Regulamin Konkursu „Prawo rzymskie a świat współczesny”
Pobierz: Regulamin Konkursu
Regulamin Konkursu
„Prawo rzymskie a świat współczesny”
Postanowienia ogólne
§ 1
Organizatorem Konkursu „Prawo rzymskie a świat współczesny” (zwanego dalej „Konkursem”) jest Fundacja Utriusque iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Majdańskiej 7/74 (KRS 0000226016):
§ 2
- Celem Konkursu jest pogłębienie znajomości prawa rzymskiego i dorobku jurysprudencji rzymskiej u studentów, popularyzacja wiedzy o prawie rzymskim, jego tradycji oraz historii prawa prywatnego, o nowych kierunkach badawczych w tych dziedzinach.
- Konkurs ma wyłonić laureatów wyróżniających się wiedzą z zakresu prawa rzymskiego.
§ 3
Konkurs przeprowadza Komitet Konkursowy w składzie:
- Wojciech Dajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
- Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego,
- Franciszek Longchamps de Bérier z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
§ 4
- Konkurs przeprowadzany jest zgodnie z niniejszym Regulaminem jeden raz w ciągu roku akademickiego.
- Szczegółowe informacje dotyczące edycji Konkursu w danym roku akademickim, miejsca finału i zalecanej literatury zawarte są w przygotowywanym każdorazowo programie Konkursu.
§ 5
Uczestnikami Konkursu mogą być studenci studiów prawniczych.
§ 6
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach: eliminacje oraz finał.
Eliminacje i finał
§ 7
- Eliminacje odbywają się w jednej z dwóch form.
- Do finału zostają zakwalifikowani laureaci konkursów z prawa rzymskiego, organizowanych na wydziałach prawa w Polsce. Zgłoszenia przekazują organizatorzy konkursów lokalnych.
- Do finału można się zgłosić samemu, przesyłając pracę konkursową przygotowaną według wskazówek podanych w programie Konkursu w danym roku akademickim. Kwalifikacji do wzięcia udziału w finale dokonuje komisja, powołana przez Komitet Konkursowy.
- Termin oraz adres, na który należy nadesłać zgłoszenie uczestników finału wraz z ich danymi zostaje podany w programie Konkursu.
- Komitet Konkursowy określa program konkursu na dany rok.
Laureaci i finaliści
§ 8
- Uczestnicy finału otrzymują tytuł finalisty.
- Tytuł laureata przyznawany jest nie więcej niż trzem najwyżej ocenionym finalistom.
- Wybór laureatów na etapie finałowym dokonywany jest przez komisję na podstawie udzielonych odpowiedzi, w drodze głosowania.
- W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
§ 9
Komisja dokonuje oceny uczestników konkursu według następujących kryteriów:
- a) poprawności udzielonych odpowiedzi,
- b) spójności i logiczności argumentacji prawniczej,
- c) stylu używanego języka.
§ 10
- Uczestnikom finału Konkursu Prawa Rzymskiego przyznaje się nagrody.
- Osoby, które zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce w Konkursie otrzymują nagrodę główną, którą określa program konkursu.
Postanowienia końcowe
§ 11
- Organizatorzy Konkursu oraz powołane przez nich komisje mają prawo do dokonywania wiążącej wykładni przepisów Regulaminu Konkursu oraz rozstrzygania sporów związanych z jego stosowaniem.
- Decyzje Organizatorów oraz komisji są ostateczne i nie mogą być kwestionowane na drodze sądowej.
- Zgłoszenia uczestnictwa w etapie finałowym łączy się z przekazaniem danych osobowych obejmujących: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej, numer telefonu. Udostępnienie tych danych przez uczestnika konkursu Fundacja Utriusque iuris jest rozumiane jako wyrażenie zgody – wedle właściwych przepisów prawa – na ich przechowywanie i elektroniczne przetwarzanie w zakresie koniecznym dla prowadzenia postępowania konkursowego. Organizator konkursu zapewnia, że według przeprowadzonej analizy ryzyk dane te są bezpieczne, stosownie do wniosku uprawnionego oraz w granicach obowiązków prawnych organizatora konkursu dane te są udostępniane, modyfikowane bądź usuwane z poszanowaniem prawa do zapomnienia.